Tlačová kancelária KBS

Syndikovať obsah
Tlacova kancelaria Konferencie biskupov Slovenska - spravodajsky server
Aktualizácie: pred 17 min 26 s

Pápež vydal exhortáciu Laudate Deum, vyzýva na reakciu na klimatickú krízu

pred 6 hod 29 min
Pápež František vydal apoštolskú exhortáciu Laudate Deum, ktorá dopĺňa encykliku Laudato si' z roku 2015. Znovu v nej zdôrazňuje, že starostlivosť o spoločný domov je zakorenená v kresťanskej viere.

Kardinál Koch priznal chyby pri riešení prípadov sexuálneho zneužívania

pred 7 hod 2 min
Prefekt Dikastéria na podporu jednoty kresťanov počas svojho pôsobenia vo funkcii bazilejského biskupa (1996 - 2010) neoznámil obvinenia voči kňazovi obvinenému zo sexuálneho zneužívania ani polícii, ani Vatikánu.

Homília pápeža Františka pri otvorení synodálneho zhromaždenia

pred 7 hod 27 min
„Otvorme sa Duchu Svätému a vzývajme ho... Dovoľme, aby on bol protagonistom Synody. A s ním kráčajme, v dôvere a s radosťou.“ Tieto slová vyslovil pápež František v homílii počas svätej omše na Námestí sv. Petra.

V  Juskovej Voli si pripomenuli ovocie synodálnej cesty v archieparchii  

pred 7 hod 42 min
Počas dvoch dní, 29. a 30 septembra, prebiehalo v centre Bárka v Juskovej Voli synodálne stretnutie Prešovskej archieparchie, ktoré sa nieslo v duchu hesla: „Aby sme spoločne nezabudli na synodu.“

V Tekovských Nemciach sa veriaci spolu stretli na roľníckej svätej omši

pred 8 hod 1 min
V jesennom období sa na Slovensku najmä na vidieku ľudia tradične ďakujú za úrodu formou rôznych slávností či výstav dopestovaného ovocia, zeleniny či kvetov.

Stopäťdesiat rokov starú sochu Mikuláša Kopernika v Ríme zreštaurovali

pred 8 hod 12 min
V Ríme bola zreštaurovaná socha Mikuláša Kopernika od Tomasza Oskara Sosnowského. V pondelok 2. októbra sa v talianskom hlavnom meste konala slávnosť pri príležitosti ukončenia reštaurátorských prác.

V liturgickom kalendári si pripomíname sviatok svätého Františka z Assisi

pred 8 hod 26 min
V talianskom meste Gubbio, asi 200 kilometrov severne od Ríma, stojí kostol svätého Františka. Nad hlavným vchodom je nápis „Zasvätený Bohu a Františkovi, darcovi pokoja.“

V Dome sv. Rafaela pre ľudí bez domova v Nitre oslávili svojho patróna

pred 8 hod 37 min
V nízkoprahovej nocľahárni pre ľudí bez domova v Nitre – Dome charity sv. Rafaela, ktorého zriaďovateľom je Diecézna charita, sa 29. septembra 2023 pri príležitosti sviatku svätých archanjelov Michala, Gabriela a Rafaela stretli zamestnanci, klienti, dobrovoľníci a dobrodinci.

Diktatúra v Nikarague zatkla troch kňazov, biskup žiada o modlitby

pred 8 hod 42 min
V noci na nedeľu 1. októbra diktatúra v Nikarague zatkla dvoch kňazov z diecézy Estelí a jedného z diecézy Jinotega v severnej časti stredoamerickej krajiny.

„Multilateralizmus zdola“ na prekonávanie nielen klimatickej zmeny

pred 8 hod 57 min
Nová exhortácia pápeža Františka poukazuje na nevyhnutnosť občianskych predstaviteľov, ktorí by presadzovali dodržiavanie záväzkov a zároveň hovorí o nutnej spoluúčasti všetkých.

Pápež odpovedá na „dubiá“ piatich kardinálov (otázky a odpovede)

pred 9 hod 11 min
Kardináli Brandmüller, Burke, Sandoval Íñiguez, Sarah a Zen Ze-kiun predložili pápežovi päť otázok, v ktorých žiadali objasnenie niektorých tém. Uvádzame pracovný preklad otázok a odpovedí.

V Košiciach bude šiesta bioetická konferencia „Aj lekárnik má dušu“

pred 9 hod 29 min
Úrad pre apoštolát ochrany života v Košickej arcidiecéze pozýva farmaceutov, laborantov i študentov farmácie na 6. ročník bioetickej konferencie „Aj lekárnik má dušu“. Konferencia bude v sobotu 21. októbra 2023.

V Katedrále sv. Jána Krstiteľa slávili odpustovú slávnosť farnosti

pred 9 hod 42 min
V nedeľu 1. októbra sa v prešovskej Katedrále sv. Jána Krstiteľa slávila odpustová slávnosť sviatku Ochrany Presvätej Bohorodičky. Práve jedna z bočných kaplniek katedrály je zasvätená tomuto sviatku.

Literárny fond ocenil redaktora Rádia LUMEN Ondreja Rosíka

pred 9 hod 52 min
Literárny fond odovzdal ceny za novinársku tvorbu v roku 2022. Ocenil aj reláciu Rádia LUMEN Vitaj doma, rodina, ktorá bola venovaná občianskemu združeniu Tanana.

Začala sa synoda Za synodálnu Cirkev: spoločenstvo, spoluúčasť, misia

pred 9 hod 57 min
Dnes, 4. októbra, na sviatok sv. Františka z Assisi, ktorého meno si zvolil súčasný pápež, bolo svätou omšou slávnostne otvorené XVI. riadne generálne zhromaždenie Biskupskej synody.

Ružencové bratstvá sa zišli na 16. púti v Národnej bazilike v Šaštíne

pred 10 hod 17 min
V sobotu 30. septembra 2023 sa pod záštitou Dominikánskeho mariánskeho centra uskutočnila 16. púť ružencových bratstiev do Národnej baziliky Sedembolestnej Panny Márie v Šaštíne. Zúčastnili sa jej veriaci z vyše štyridsiatich ružencových bratstiev, spolu približne 800 pútnikov.

Hlohovskí františkáni oslávili svojho zakladateľa sv. Františka z Assisi

pred 10 hod 29 min
Celebrantom a kazateľom na svätej omši Rafael Marek Tresa OP, ktorý pôsobí vo Zvolene. Koncelebroval gvardián Augustín Peter Hlavina OFM, Jeremiáš Daniel Kvaka OFM a hlohovský dekan Jozef Schwarz.

K vernisáži obrazov v nitrianskej katedrále vyjde príležitostná pečiatka

pred 10 hod 37 min
Pri príležitosti vernisáže výstavy obrazov akademického maliara Martina Oscitého Tajomstvo Zoborského kláštora v Katedrále sv. Emeráma v Nitre vydal Klub filatelistov 52-46 Močenok príležitostnú poštovú pečiatku.

Dobrá novina otvára 29. ročník koledovania s mottom Staň sa svetlom aj ty

pred 10 hod 57 min
eRko – Hnutie kresťanských spoločenstiev detí dnes, na sviatok svätého Františka z Assisi, otvára 29. ročník koledníckej akcie Dobrá novina. V duchu motta „Staň sa svetlom aj ty“ podporia koledníci rozvojové projekty v Južnom Sudáne a v ďalších krajinách východnej Afriky.

Vyšiel prehľad najnovších čísel katolíckych periodík na Slovensku (40)

pred 11 hod 47 min
Prinášame prehľad najnovších čísel katolíckych periodík na Slovensku.

*