Tlačová kancelária KBS

Syndikovať obsah
Tlacova kancelaria Konferencie biskupov Slovenska - spravodajsky server
Aktualizácie: pred 8 min 2 s

Biskup Judák povzbudil na púti k aktívnej angažovanosti kresťanov vo verejnom živote

pred 0 sekúnd
Pri príležitosti sviatku svätých Cyrila Metoda sa v Nitre uskutočnila tradičná Cyrilo-metodská púť. Pútnici z Nitry a širšieho regiónu v nedeľu 5. júla 2020 prišli do Nitry a zúčastnili sa na pontifikálnej svätej omši na Svätoplukovom námestí. Hlavným celebrantom bol nitriansky diecézny biskup Mons. Viliam Judák. Spolu s ním koncelebrovali ordinár ozbrojených síl a zborov Mons. František Rábek a kňazi Nitrianskej diecézy.

Výber z pracovného a duchovného programu biskupov Slovenska (28)

pred 20 min 3 s
TK KBS prináša výber z programu biskupov (28. týždeň).

V Košickej eparchii vysvätili prvých stálych diakonov

pred 35 min 39 s
V sobotu vysvätil v Klokočove arcibiskup Cyril Vasiľ SJ, ktorý je apoštolským administrátorom Košickej eparchie, prvých stálych diakonov. Z jeho rúk prijali diakonské svätenie traja poddiakoni: Patrik Pankulics, Martin Vasko a Stanislav Bamburák. Okrem prvého, ktorý je absolventom Kňazského seminára v Prešove,  sú ďalší dvaja menovaní laickí kandidáti a teda prví trvalí diakoni Košickej eparchie.

Biskup Rábek odslúži svätú omšu za zosnulú herečku Evu Kristínovú

pred 43 min 34 s
Biskup Mons. František Rábek, ktorý je predsedom Rady KBS pre kultúru, bude v utorok o 18:00 slúžiť v bratislavskej Katedrále svätého Šebastiána svätú omšu za zosnulú herečku Evu Krisnínovú. Eva Kristinová patrila k najvýraznejším osobnostiam našej kultúry, divadelného a filmového umenia, ako aj k popredným predstaviteľom slovenského národa v spoločenskom kontexte druhej polovice 20. a začiatku 21. storočia.

Svätých Cyrila a Metoda oslávili cez víkend na slovanskom hradisku v Mikulčiciach

pred 52 min 26 s
V nedeľu bola slávnostná svätá omša v priestoroch Slovanského hradiska Valy pri Mikulčiciach z 8. a 9. storočia, ktoré je významnou historickou a kultúrnou pamiatkou na obdobie Starej a Veľkej Moravy s bohatými a cennými nálezmi. Miesto je pravdepodobným pôsobiskom svätých Cyrila a Metoda a ich žiakov. Moravské Mikulčie od 29. októbra 2019 spája lávka pre peších a cyklistov cez rieku Moravu, ktorá tvorí hranicu Českej a Slovenskej republiky s kostolíkom sv. Margity Antiochijskej v Kopčanoch.

Arcibiskup Babjak vyzýval v Stropkove k odvahe brániť kresťanské hodnoty

pred 1 hod 1 min
Cez víkend 4.-5. júla 2020 sa v chráme redemptoristov v Stropkove konala archieparchiálna odpustová slávnosť svätých Cyrila a Metoda a Matky Ustavičnej Pomoci. V sobotu modlitebný program vyvrcholil svätou liturgiou, ktorú celebroval viceprovinciál Michalovskej viceprovincie o. Metod Marcel Lukačik CSsR. V kázni ubezpečoval veriacich o „ustavičnej - nepretržitej“ pomoci našej Matky, Panny Márie.

Koncet Večer ľudí dobrej vôle bol tento rok výnimočne bez divákov

pred 2 hod 20 min
Koncet Večer ľudí dobrej vôle bol tento rok výnimočne bez divákov. Večer ľudí dobrej vôle sa tento rok uskutočnil na poďakovanie tým, ktorí najviac pomohli pri zvládaní pandémie a na podporu tým, ktorí sú najviac postihnutí jej dôsledkami. Koncert sa výnimočne a symbolicky uskutočnil bez divákov, tentoraz v majestátnom priestore Dómu Svätého Martina v Bratislave a za účasti hviezd slovenského operného neba.

Rektor Pápežského slovenského kolégia píše o sv. Cyrilovi a Metodovi

So, 04/07/2020 - 20:05
Znalosť reči, dosiahnuté vzdelanie a evanjeliové zanietenie, ktoré misiu predchádzali i sprevádzali sú jasnými znakmi, že sv. Konštantín-Cyril a Metod neboli nejakými naivnými potulnými kazateľmi, ale že sa na svoju misiu pripravovali so všetkou vážnosťou a prikladali jej nesmierny význam, píše rektor Pápežského slovenského kolégia.

Rumunsko zaviedlo štátnu spomienku na prenasledovaných kresťanov

So, 04/07/2020 - 19:53
V polovici augusta budú pri príležitosti novej štátnej spomienky na znamenie solidarity s prenasledovanými kresťanmi na červeno vysvietené budovy bukureštského parlamentu a vlády, víťazný oblúk hlavného mesta a palác Mogoșoaia neďaleko Bukurešti. Obdobné nasvecovanie zaviedla pápežská nadácia Pomoc trpiacej Cirkvi.

Mariánska Levoča si pripomína 25. výročie od návštevy sv. Jána Pavla II.

So, 04/07/2020 - 19:39
Pri príležitosti výročia pripravilo Mestské kultúrne stredisko mesta Levoča výstavu spomienkových fotografii uznávaného fotografa Petra Brenkusa, toho času osobného fotografa prezidenta Michala Kováča. Fotografie sú nainštalované v Severnom parku mesta Levoča a sú prístupné širokej verejnosti.

Svätý Otec v čase globálnej krízy podporil Svetový potravinový program

So, 04/07/2020 - 19:26
Pápež František prejavil ďalšie gesto starostlivosti zoči-voči aktuálnej pohotovosti spojenej so šírením koronavírusu na globálnej úrovni. Svetovému potravinovému programu OSN daroval symbolický dar 25 tisíc eur. Finančnú čiastku Svätý Otec odovzdal prostredníctvom Dikastéria pre integrálny ľudský rozvoj.

Mariánske Lurdy budú organizovať svoju prvú svetovú internetovú púť

So, 04/07/2020 - 19:05
Prostredníctvom priamych prenosov vysielaných cez televíziu, rozhlas či sociálne siete zjednotí ľudí všetkých kontinentov. V programe púte sú sväté omše, procesie, modlitba ruženca a o 15.00 priamy prenos v desiatich jazykoch. Od 16. do 18. bude vysielaný televízny prenos z jaskynky zjavenia. Na púti zaznejú aj svedectvá.

Mariánsku horu v Levoči navštívil pred 25 rokmi svätý Ján Pavol II.

Pi, 03/07/2020 - 15:24
Jozef Tomko pred touto návštevou Jána Pavla II. napísal, že posledná zastávka počas návštevy pápeža na Slovensku sa uskutoční na mieste duchovnej resistencie, predovšetkým zo strany mládeže. O Levoči napísal pre vatikánsky denník L’Osservatore Romano, že je to famózne mesto tiež pre umelecké diela Majstra Pavla z Levoče.

Biskupi USA odsúdili rozhodnutie súdu, ktorý povolil výkon trestu smrti

Pi, 03/07/2020 - 15:05
Biskupi USA tento týždeň rázne odsúdili rozhodnutie Najvyššieho súdu, ktorým sa opäť povoľuje výkon trestu smrti na federálnej úrovni Spojených štátov amerických. Biskupi zároveň vyjadrili nesúhlas aj s ďalším rozhodnutím tejto inštitúcie - zamietnutím zákona z Louisiany obmedzujúceho vykonávanie umelých potratov.

Pápež František prekvapil farnosť na periférii Ríma svojim telefonátom

Pi, 03/07/2020 - 14:48
Pápež František prekvapil telefonátom kňaza a veriacich Farnosti sv. Pavla z Kríža na periférii Ríma, ktorú navštívil pred dvoma rokmi. Svätý Otec farníkov povzbudil k starostlivosti o tých najslabších a prosil i o modlitby za seba. V rímskej štvrti Corviale poznačenej sociálnymi problémami žije mnoho opustených starých ľudí.

V Bratislave otvoria novú výstavu s názvom "Ján Pavol II. a Slovensko"

Pi, 03/07/2020 - 14:29
Pri príležitosti storočnice narodenia pápeža Jána Pavla II. pripravilo Veľvyslanectvo Poľskej republiky v Slovenskej republike výstavu na tému Ján Pavol II. a Slovensko. Otvoria ju vo štvrtok 9. júla 2020 o 17:00 na Nádvorí sv. Jána Nepomuckého Primaciálneho paláca v Bratislave, informovala Joanna Matloňová z Veľvyslanectva.

Úmrtie: Vo veku 75 rokov zomrel salezián kňaz Juraj Kysel, SDB

Pi, 03/07/2020 - 14:05
Rodák z Námestova don Juraj Kyseľ sa narodil v roku 1944, tajným saleziánom sa stal na sviatok dona Bosca v roku 1966 a – po oficiálnom štúdiu teológie na bohosloveckej fakulte v Bratislave – bol vysvätený za kňaza v roku 1973. Od júla 1992 pôsobil päť rokov ako misionár v ruskom Aldane. Naposledy pôsobil v Suchej nad Parnou.

V Košiciach požehnajú Božiu muku sv. Floriána a sv. Jána Nepomuckého

Pi, 03/07/2020 - 13:46
Farnosť Kráľovnej pokoja v Košiciach a dobrovoľníci - rušňovodiči pozývajú na slávnosť požehnania Božej muky svätého Floriána a svätého Jána Nepomuckého, ktorá bude 12. júla 2020 o 16:00 na Ulici Pri bitúnku 2 pri Rušňovom depe Košice. Slávnostný akt vykoná kanonik Mons. Pavol Dráb.

Pápežské misijné diela ponúkajú pre farnosti slovníček Malý misionár

Pi, 03/07/2020 - 13:21
Deti si môžu pripomínať evanjelium nedele a prikázaných sviatkov obrázkom, citátom z evanjelia a krátkou myšlienkou. Vhodný je pre deti od 5 do 12 rokov (pre prvoprijímajúce deti). Je to pomôcka pre modlitbu za misie. Slovníček zároveň slúži na to, aby boli deti vyzvané k aktívnemu prežitiu tohtoročnej misijnej nedele.

Pošta vydá známku k 1150. výročiu ustanovenia sv. Metoda za arcibiskupa

Pi, 03/07/2020 - 12:59
Slovenská pošta vydá 4. júla 2020 poštovú známku „1150. výročie ustanovenia sv. Metoda za panónskeho a veľkomoravského arcibiskupa“ s nominálnou hodnotou 2,10 €. Poštová známka s rozmermi 44,4 × 54,4 mm vychádza vo forme hárčeka s jednou poštovou známkou. Známku vytlačila technikou oceľotlače.

*