Tlačová kancelária KBS

Syndikovať obsah
Tlacova kancelaria Konferencie biskupov Slovenska - spravodajsky server
Aktualizácie: pred 15 min 29 s

Európski biskupi a rodiny posilňujú spoluprácu v rodinnej politike

pred 6 hod 44 min
Komisia biskupských konferencií Európskeho spoločenstva COMECE a Federácia katolíckych rodinných združení v Európe v pondelok 20. marca podpísali memorandum o porozumení s cieľom posilniť spoluprácu v oblasti rodinnej politiky na európskej úrovni. „Je nevyhnutné podporovať rodiny a hľadieť na problémy, ktorým čelia“, uvádza predseda COMECE kardinál Jean-Claude Hollerich SJ.

Svätá stolica v OSN: Každý siedmy kresťan je obeťou prenasledovania

pred 6 hod 47 min
„Každý siedmy kresťan zažíva prenasledovanie“ – o tom hovoril stály pozorovateľ Svätej stolice pri OSN Mons. Fortunatus Nwachukwu počas 52. zasadania Rady pre ľudské práva v Ženeve. „Násilie a represívne opatrenia sa v posledných rokoch stupňujú. Veriacim sa často upiera právo prejavovať a praktizovať svoju vieru, aj keď to neohrozuje verejnú bezpečnosť alebo neporušuje práva iných“, skonštatoval predstaviteľ Svätej stolice.

Tvít pápeža: Nech v nás dozreje úcta k dôstojnosti každého človeka

pred 6 hod 56 min
V utorok 21. marca pri príležitosti slávenia Svetového dňa Downovho syndrómu a Medzinárodného dňa boja proti rasovej diskriminácii, pripomenul pápež František posvätnosť každej ľudskej osoby.

Upresnenie liturgických slávení Svätého Otca počas Veľkého týždňa

pred 6 hod 59 min
V utorok 21. marca zverejnil majster pápežských liturgických slávení, Mons. Diego Ravelli, liturgický program pápeža Františka na obdobie Veľkého týždňa.

Sýria mesiac po zemetrasení žiada o pomoc: Situácia je dramatická

pred 11 hod 11 min
Hovorca združenia Pro Terra Sancra Andrea Avveduto: „Chýbajú lieky a hrozia zdravotné epidémie. Pod sutinami je stále mnoho tiel a ľudia ich vyhrabávajú holými rukami. Františkáni z Kustódie Svätej zeme, pôsobiaci v Aleppe, pokračujú v pomoci vysídleným.“

Jezuita Jozef Bartkovjak: Pápež František je mužom evanjeliovej odvahy

pred 11 hod 40 min
Ako vedúci slovenského vysielania Vatikánskeho rozhlasu zažil pápeža Františka z takej blízkosti, akej sa mnohým nedostane. Hovorí o ňom ako o mužovi nesmierne živej a bezprostrednej komunikácie.

V Bratislave, Martine a Košiciach budú promo výjazdy Portugalské večery

pred 11 hod 57 min
Už tento týždeň sa v slovenských univerzitných pastoračných centrách začne séria promo výjazdov centrálneho tímu Svetových dní mládeže (SDM) pod názvom Portugalské večery.

Školskí bratia začínajú pracovať na obnove škôl v Turecku a Sýrii

pred 12 hod 16 min
Po nedávnom zemetrasení v Turecku je viac ako pol milióna vnútorne presídlených ľudí, ktorí potrebujú doslova všetko, povedala pre Vatikánsky rozhlas Laura Ballerini z nadácie De La Salle, ktorá pôsobí v sieti škôl školských bratov. Dodáva, že nadácia organizuje humanitárnu pomoc pre Turecko a Sýriu a tiež začína pracovať na programoch obnovy poškodených škôl.

Zomrel kňaz Banskobystrickej diecézy Ján Holbík, pohreb bude v piatok

pred 12 hod 45 min
V pondelok 20. marca 2023 zomrel bývalý farár v Hornej Ždani Ján Holbík. Kňaz zomrel v 61. roku života a v 36. roku kňazstva, informovala Banskobystrická diecéza.

Útok na kresťanskú školu v Nazarete

Po, 20/03/2023 - 15:22
Vo štvrtok 16. marca neznámi páchatelia ostreľovali školu a kláštor františkánskych mníšok v Nazarete. Miestna kresťanská komunita je šokovaná a žiada od štátnych orgánov konkrétne kroky, pretože napriek množiacemu sa násiliu vo Svätej zemi zatiaľ nezasiahlo cirkevné inštitúcie, kde sa deti vzdelávajú.

Pápež František prijal kapitánov regentov Sanmarínskej republiky

Po, 20/03/2023 - 14:44
Maria Luisa Bertiová a Manuel Ciavatta zotrvali v asi tridsaťminútovom rozhovore s pápežom a potom na Štátnom sekretariáte, počas ktorého sa riešili otázky konfliktu na Ukrajine, vzťahov s Európou a migrácie.

Pápež František: Kňazstvo by som za nič nemenil

Po, 20/03/2023 - 14:35
Posledný z obsiahlych rozhovorov pre argentínske médiá, ktoré pápež František poskytol k desiatemu výročiu pontifikátu vydal opäť argentínsky portál Infobae. Tentokrát sa však s pápežom nerozprával majiteľ tohto webu, ale argentínsky kňaz Guillermo Marcó, bývalý Bergogliov hovorca v čase, keď bol arcibiskupom v Buenos Aires. Zverejňujeme výňatky z tohto rozhovoru.

Spomienku na sv. Jozefa oslávili v Sebechleboch s apoštolským nunciom Girasolim

Po, 20/03/2023 - 14:07
V dnešný deň slávime liturgickú spomienku na sv. Jozefa. Najdlhšie zdokumentovaná tradícia slávenia tohto sviatku na našom území je v Sebechleboch.

Biskup Stanislav Stolárik slávi 19. výročie svojej biskupskej vysviacky

Po, 20/03/2023 - 14:00
V pondelok 20. marca 2023 slávi rožňavský biskup Mons. Stanislav Stolárik 19. výročie svojej biskupskej vysviacky. „Nášmu otcovi biskupovi zo srdca blahoželáme,“ napísala Rožňavská diecéza.

Pápež združeniu zábavných parkov: Ste rozsievačmi radosti

Po, 20/03/2023 - 13:29
„Cirkev vás naďalej sprevádza a ohlasuje Krista Spasiteľa, ktorý chodil po mestách a dedinách a všetkým prinášal radostné ohlasovanie Božieho kráľovstva.“ Týmito slovami sa pápež František prihovoril združeniu „Putovné predstavenie“ (Spettacolo Viaggante), ktoré prijal v pondelok 20. marca vo Vatikáne. Vo svojom príhovore ich povzbudil, aby „udržiavali svoje srdcia a svoje životy otvorené perspektíve viery.

Mons. Gallagher v Albánsku: hľadieť do budúcnosti a nezabúdať na minulosť

Po, 20/03/2023 - 13:27
Vatikánsky sekretár pre vzťahy so štátmi, ktorý je od 18. marca na návšteve Albánska, celebroval svätú omšu v katedrále v Shkodre a pripomenul ťažkosti, ktoré kresťania zažívali počas komunizmu. „Po znovuzískaní slobody a svetla viery,“ ako uviedol arcibiskup Paul Gallagher, „je dôležité brániť svoju identitu pokrsteného národa bez toho, aby sme ignorovali alebo šliapali po tých, ktorí veria inak alebo neveria.“

Z Vatikánu do Castel Gandolfa cestujte pohodlne vlakom

Po, 20/03/2023 - 13:23
Opäť je možné odviezť sa priamo z Vatikánskych múzeí a záhrad do pápežského sídla v Castel Gandolfo, dá sa cestovať pohodlne vlakom, zároveň sa tak dá vyhnúť cestnej premávke a čakaniu.

Deň počatého dieťaťa už po 23. raz zviditeľňuje neviditeľného človeka

Po, 20/03/2023 - 10:58
Na Slovensku sa dnes začína celoslovenská osvetová kampaň Deň počatého dieťaťa, ktorý oslavujeme 25. marca. Jej cieľom je vzbudiť vo verejnom priestore povedomie o tom, že je život dar, ktorý začína počatím.

Akreditácia a pozvánka na brífing k 35. výročiu Sviečkovej manifestácie

Po, 20/03/2023 - 10:36
Médiá, ktoré chcú sledovať kolokvium, sa vzhľadom na bezpečnostné opatrenia v súvislosti s účasťou prezidentky SR Zuzany Čaputovej, musia prihlásiť do 20. marca 2023 prostredníctvom formulára.

Tento týždeň bude séria podujatí k 35. výročiu Sviečkovej manifestácie

Po, 20/03/2023 - 10:24
Tento týždeň bude séria podujatí k 35. výročiu Sviečkovej manifestácie. Uskutočnia sa pod záštitou prezidentky Slovenskej republiky Zuzany Čaputovej. 

*