Tlačová kancelária KBS

Syndikovať obsah
Tlacova kancelaria Konferencie biskupov Slovenska - spravodajsky server
Aktualizácie: pred 1 min 19 s

Biskupi hovorili s predsedom vlády, kňazov a veriacich prosia o modlitby

Ut, 29/09/2020 - 22:40
Biskupi dnes na mimoriadnej videokonferencii hovorili o avizovanom úplnom zákaze verejného slávenia bohoslužieb. Zhodne vyjadrili nesúhlas s plošným zákazom, tak v kontexte množstva iných prevádzok a zariadení, ktoré zostávajú otvorené, ako aj v kontexte dlhodobej snahy cirkví uvádzať do praxe všetky opatrenia nariadené hygienikmi a epidemiológmi. Biskupi veriacich i kňazov prosia o modlitby, aby sa podarilo nájsť primerané riešenie.

Vladyka Vasiľ udelil kňazské svätenie diakonovi Rolandovi Nosovi

Ut, 29/09/2020 - 12:05
V Gréckokatolíckom chráme Zostúpenia Svätého Ducha vo Veľkých Slemenciach udelil v nedeľu vladyka Cyril Vasiľ, SJ, apoštolský administrátor sede plena Košickej eparchie, Rolandovi Nosovovi kňazské svätenie. Vladyka Cyril v homílii upriamil pozornosť otca Rolanda na svätého apoštola Petra, skalu, o ktorom Kristus dobre vedel.

Mladí kňazi Spišskej diecézy mali formačné stretnutie s biskupom

Ut, 29/09/2020 - 11:45
Kňazi Spišskej diecézy, ktorí boli vysvätení v roku 2018 a 2019, sa stretli na Spišskej kapitule. Cieľom stretnutia je permanentné vzdelávanie kňazov. Veriaci diecézy boli svedkami troch vysviacok – diakonskej, kňazskej a biskupskej. Pomocný biskup Ján Kuboš bol poverený diecéznym biskupom starostlivosťou o túto formáciu kňazov.

Arcibiskup Babjak posvätil farskú budovu na vranovskom sídlisku Juh

Ut, 29/09/2020 - 11:25
Vo farnosti Vranov nad Topľou-Juh sa konala slávnosť chrámového sviatku svätého Pia z Pietrelciny spojená s posviackou novej farskej budovy, ktorú vykonal prešovský arcibiskup metropolita Ján Babjak SJ. Slávnosť začala privítaním a úvodným slovom správcu farnosti Matúša Čekana a následne primátora mesta Vranov nad Topľou.

Fórum života pozýva rozsvietiť Slovensko Sviečkou za nenarodené deti

Ut, 29/09/2020 - 10:55
Už 18 rokov Fórum života spolu s partnermi a dobrovoľníkmi z celého Slovenska organizuje Sviečku za nenarodené deti. Organizátori pozývajú všetkých 2. novembra k zapáleniu sviečky na cintorínoch, pri pamätníkoch nenarodeným deťom alebo v oknách domovov. V rámci kampane sa predávajú sviečky.

V obci Hubová si pripomenuli rodáka, ktorého zavraždil bývalý režim

Ut, 29/09/2020 - 10:48
V Hubovej pri Ružomberku si zaspomínali na miestneho rodáka Tomáša Chovana. Komunistický režim ho v roku 1951 justične zavraždil za prekročenie hraníc a protištátnu činnosť. Konfederácia politických väzňov Slovenska udelila Tomášovi Chovanom je aj čestné členstvo in memoriam, ktoré si prebrala jeho rodina.

Hovorca KBS k ohlásenému rušeniu verejného slávenia bohoslužieb

Ut, 29/09/2020 - 10:20
Vzhľadom na množstvo otázok, ktoré prichádzajú v súvislosti s avizovaným rušením verejného slávenia bohoslužieb, poskytol Tlačovej kancelárii KBS hovorca Martin Kramara stanovisko, ktoré prinášame v plnom znení.

Hovorca KBS k ohlásenému rušeniu verejného slávenia bohoslužieb

Ut, 29/09/2020 - 10:00
Vzhľadom na množstvo otázok, ktoré prichádzajú v súvislosti s avizovaným rušením verejného slávenia bohoslužieb, poskytol Tlačovej kancelárii KBS hovorca Martin Kramara stanovisko, ktoré prinášame v plnom znení.

Roľnícka nedeľa v Novej Bani aj s nitrianskym biskupom Judákom  

Po, 28/09/2020 - 16:56
Už po 66-ty krát sa v Novej Bani uskutočnila tradičná „Roľnícka nedeľa“, ktorá je spojená s požehnaním plodov a s výstavou biblických obrazov alebo tajomstiev viery, ktoré sú zhotovené rukami šikovných ľudí z tejto farnosti. V tomto roku sa z dôvodu platných opatrení bohoslužby konali v Novej Bani – časť Kohútovo.

Vo veku 89 rokov zomrel prof. Peter Liba, pohreb bude v obci Melek

Po, 28/09/2020 - 16:51
Za jeho rozsiahlu vedeckú, kultúrnu a spoločenskú činnosť mu bolo udelených množstvo uznaní a vyznamenaní – Zlatá medaila Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre, Čestné uznanie Literárneho fondu, Pamätná medaila Univerzity Konštantína Filozofa a iné. Bol nositeľom pápežského Rytierskeho rádu sv. Gregora Veľkého.

Netradične tradičné birmovanie a oslava patróna chrámu pod Zoborom

Po, 28/09/2020 - 16:41
Netradične tradične oslávili v blížiaci sa sviatok patróna Kostola sv. Michala archanjela v Nitre. Slávnostnú latinskú svätú omšu tradičného obradu tak, ako ju poznali naši starí a prastarí rodičia a generácie pred nimi, celebroval mimoriadne v prítomnosti nitrianskeho biskupa Viliama Judáka farár farnosti Nitra – Horné mesto Anton Ďatelinka.

Pri krízach vychádzajú na povrch najlepšie, ale aj najhoršie stránky človeka

Po, 28/09/2020 - 16:30
Vladyka Vasiľ počas karantény bol v pracovnom kontakte cez mobil a internet s úradom. Zároveň to však bola pre neho príležitosť vrátiť sa k čítaniu niektorých vecí. “Bola to však nútená apatia čakania, kedy týždeň skončí, aby som išiel na ďalší test,” hovorí.

Posolstvo zo zasadnutia Rady európskych biskupských konferencií

Po, 28/09/2020 - 16:24
V plnom znení prinášame záverečné posolstvo biskupov z "virtuálneho" plenárneho zasadnutia Rady európskych biskupských konferencií. Pôvodne sa malo konať od piatka 25. do soboty 26. septembra v Prahe. Pre opatrenia spojené s pandémiou však bolo zrušené a konalo sa len online.

KBS prináša list kardinála Saraha: S radosťou sa vráťme k Eucharistii

Po, 28/09/2020 - 16:10
"Aj keď médiá plnia cennú službu pre chorých a tých, ktorí nemôžu prísť do kostola a preukázali veľkú službu pri vysielaní svätých omší v čase, keď ich nebolo možné sláviť v zhromaždení veriacich, žiaden prenos sa nevyrovná osobnej účasti, ani ju nemôže nahradiť," píše prefekt Kongregácie pre Boží kult a disciplínu sviatostí.

V Krásnej predstavili novú publikáciu o prof. Michalovi Lackovi SJ

Po, 28/09/2020 - 15:59
V nedeľu 27. septembra sa v košickej mestskej časti Krásna uskutočnila prezentácia zborníka o živote a diele prof. Michala Lacka SJ. Publikácia je výsledkom spomienkového dvojdnia, ktoré sa uskutočnilo v Košiciach a v Krásnej – rodisku prof. Lacka – v januári tohto roka pri príležitosti 100. výročia od jeho narodenia.

Aj napriek pandémii zorganizovali v Starej Boleslavi Národnú púť

Po, 28/09/2020 - 15:45
Aj napriek prísnym protipandemickým opatreniam sa dnes v Starej Boleslavi konala Národná svätováclavská púť. Hlavným celebrantom bohoslužby bol pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka, kazateľom olomoucký arcibiskup Jan Graubner, predseda Českej biskupskej konferencie.

V Kežmarku budú sláviť slávnostnú liturgiu v jazykoch sv. Hieronyma

Po, 28/09/2020 - 15:30
V deň liturgickej spomienky sv. Hieronyma, ktorá sa slávi 30. septembra, pripravili v Bazilike minor svätého Kríža v Kežmarku večer o 18:00 slávnostnú svätú omšu. V tento deň sa totiž skončí Rok Božieho slova, ktorý vyhlásili vlani biskupi Slovenska pri príležitosti 1600. výročia od smrti tohto kňaza a učiteľa Cirkvi.

Pápežské misijné diela ponúkajú opäť materiály na Misijnú nedeľu

Po, 28/09/2020 - 15:15
Katolícka cirkev oslávi budúci týždeň opäť Svetový deň modlitieb za misie. Po prvýkrát sa slávil v rámci cirkvi na svete v roku 1926. Tohto roku budeme sláviť Svetový deň misií už po 95-krát. Na Slovensku je známy pod názvom Misijná nedeľa. Slávi sa v každej katolíckej farnosti vo svete, ako deň modlitieb. Tento rok to bude 18. októbra.

Zástupcovia katolíckej a evanjelickej cirkvi požehnali kríž v Slovanoch

Po, 28/09/2020 - 15:06
Zástupcovia katolíckej a evanjelickej cirkvi požehnali v nedeľu kríž na cintoríne v Slovanoch. Zhotovil ho obyvateľ obce Adam Balačin. Liatinového Ježiša Krista a nápis INRI z roku 1935 metódou pieskovania ošetril Jozef Matula. Drevo červeného smreka z obecnej záhrady a materiál na striešku z medeného plechu poskytla obec.

Misijné diela pozývajú prežiť misijný mesiac október s Matkou Ticha

Po, 28/09/2020 - 14:44
V stredu 1. októbra sa začína októbrová pobožnosť na doma s Pannou Máriou Matkou Ticha v rámci misijného mesiaca. Iniciatíva tejto pobožnosti na doma vznikla v rámci uzavretia kostolov počas prvej fázy korona krízy. Veriaci sa mohli zapojiť do tejto pobožnosti zaregistrovaním sa prostredníctvom Pápežských misijných diel.

*