Tlačová kancelária KBS

Syndikovať obsah
Tlacova kancelaria Konferencie biskupov Slovenska - spravodajsky server
Aktualizácie: pred 13 min 19 s

Hornooravská Trstená predstavila svoju farnosť na podujatí Noc vo veži

Ut, 17/05/2022 - 20:33
Noc vo veži je názov podujatia, ktoré pripravili v Trstenej v rámci celoslovenského podujatia Noc múzeí a galérií. V priestoroch areálu Kostola sv. Martina predstavili návštevníkom hornooravskú farnosť ako pútnické a trhové mesto. Večernú atmosféru desiateho ročníka podujatia začali historickým výkladom spojeným so scénkou.

V popradskej konkatedrále pokračujú v iniciatíve Slovensko na kolenách

Ut, 17/05/2022 - 20:32
V Konkatedrále Sedembolestnej Panny Márie v Poprade sa vždy druhý štvrtok v mesiaci pokračuje v modlitebnej iniciatíve Slovensko na kolenách. Prostredníctvom internetového vysielania sa ku kňazom, hudobníkom a popradským farníkom môžu pripojiť veriaci z celého Slovenska. Modlitbová aktivita je pod záštitou spišského diecézneho administrátora Mons. Jána Kuboša. 

Cirkevná základná škola sv. Dominika Sávia oslávila 30 rokov od vzniku

Ut, 17/05/2022 - 20:20
Po roku 1989 sa vrátila na Slovensko náboženská sloboda. V súvislosti s tým sa obnovila aj tradícia cirkevného školstva. Pred 30. rokmi vznikla vo Zvolene Cirkevná základná škola svätého Dominika Sávia. Výročie školy si pripomenuli aj slávnostnou akadémiou. V jej programe bolo aj miesto na bilancovanie toho, čím škola prešla za uplynulých tridsať rokov svojej existencie.

Ako predchádzať konfliktom rodičov s deťmi? Debatovali o tom na Orave

Ut, 17/05/2022 - 20:19
Boh zveril do rúk deti svojim rodičom. Tí sú zodpovední za ich výchovu. V období puberty prechádza mladý človek zmenami a v rodinách niekedy dochádza aj ku konfliktom. Ako im predchádzať, ale aj ako vychovávať tínedžera hovorili počas diskusie v Trstenej na Orave. Podujatie pripravilo občianske združenie. V.I.A.C. - Inštitút pre podporu a rozvoj mládeže.

V Bratislave boli minoriti z Vatikánu, ktorí sú spovedníkmi v Bazilike sv. Petra

Ut, 17/05/2022 - 15:50
Bratislavu v uplynulých dňoch navštívili bratia minoriti z Vatikánu, ktorí sú spovedníkmi v Bazilike sv. Petra. Desať bratov zo štrnásťčlennej komunity apoštolského kolégia vatikánskych penitenciárov svoj jednodňový pobyt začalo návštevou Apoštolskej nunciatúry a prehliadkou bratislavského Starého mesta.

Pápež: Bojovať proti detskej práci odstraňovaním chudoby

Ut, 17/05/2022 - 15:19
„Svätá stolica sa bude naďalej usilovať o to, aby medzinárodné spoločenstvo vytrvalo v úsilí o razantný, spoločný a rozhodný boj proti vykorisťovaniu detskej práce“, píše pápež František v posolstve generálnemu riaditeľovi Medzinárodnej organizácie práce Guyovi Ryderovi. Krátke posolstvo mu zaslal pri príležitosti 5. globálnej konferencie o odstraňovaní detskej práce, ktorá sa koná v juhoafrickom Durbane v dňoch 16. – 20. mája.

Ukrajinská Charita pomohla poldruha miliónu vojnových obetí

Ut, 17/05/2022 - 14:35
Najmenej trinásť miliónov ľudí bolo nútených opustiť svoje domovy kvôli vojne na Ukrajine. Pomoc sa im čiastočne dostala aj cez mimoriadnu sieť, ktorú vytvorili charity a ktorá pôsobí na Ukrajine spoločne s Ukrajinskou charitou (latinská cirkev) a Caritas Spes (ukrajinská gréckokatolícka cirkev). Rovnako Európska Charita v súčasnej dobe zamerala svoje úsilie na Ukrajinu. Informovala o tom Caritas Internationalis, ktorá usporiadala v Marconiho sále Vatikánskeho rozhlasu tlačovú konferenciu.

Farnosť Spišská Nová Ves získala relikvie troch svätcov saleziánskej rodiny 

Ut, 17/05/2022 - 14:18
Farnosť Spišská Nová Ves získala relikvie troch svätcov saleziánskej rodiny - svätých Jána Bosca a Dominika Savia a blahoslaveného Titusa Zemana. Priniesol ich salezián don Jozef Luscoň, SDB, ktorý zavítal do farnosti na piatu veľkonočnú nedeľu. Počas svätých omši predstavil čnosti a život svätcov. 

Mons. Gallagher odchádza na návštevu Ukrajiny

Ut, 17/05/2022 - 14:15
Vatikánsky sekretár pre vzťahy so štátmi Mons. Paul Richard Gallagher začne v zajtrajšiu stredu 18. mája trojdňovú návštevu Ukrajiny, ktorá bola plánovaná ešte pred vypuknutím vojny. Príležitosťou cesty je 30. výročie nadviazania diplomatických vzťahov medzi Svätou stolicou a Ukrajinou.

Napriek vlastným stratám – aj medzi kolegami, sami neprestávajú pomáhať

Ut, 17/05/2022 - 14:01
Caritas Donetsk je charita z východu Ukrajiny. Pomoc blížnym vykonávala v oblasti, ktorú v roku 2014 obsadili separatisti a vtedy sa presťahovala do mesta Dnipro. Po februári 2022 museli jej pracovníci utekať znova. Uchýlili sa v Ľvove, prečkali nevyhnutný čas bombardovania a následne sa vrátili. Napriek vlastným stratám.

Sestry Božieho milosrdenstva si zvolili novú generálnu predstavenú

Ut, 17/05/2022 - 13:40
V piatok 13. mája na spomienku Fatimskej Panny Márie bola počas prebiehajúcej XIX. generálnej kapituly Kongregácie Matiek Božieho Milosrdenstva zvolená nová generálna predstavená a tiež nová generálna rada. Najbližších šesť rokov bude kongregáciu viesť sr. Miriam Janiec (bývalá predsedníčka združenia Faustínum).

Provinciál kapucínov posvätil priestory pre organizáciu Doma u Kapucínov

Ut, 17/05/2022 - 13:25
Provinciál kapucínov Norbert Pšenčík posvätil nové priestory pre neziskovú organizáciu Doma u Kapucínov, ktorá sa už niekoľko rokov venuje luďom v núdzi. Nový priestor kancelácie sa nachádza v priestoroch bývaleho kníhkupectva U kapucínov, napravo od vchodu do kapucínskeho kostola na Župnom námestí v Bratislave.

V Zdobe požehnali zreštaurovaný ikonostas

Ut, 17/05/2022 - 12:05
V sobotu 14. mája sa v gréckokatolíckom chráme v Zdobe konala veľká slávnosť. V tento deň vladyka Cyril Vasiľ SJ, arcibiskup – košický eparchiálny biskup, navštívil farnosť, v ktorej vyrastal a v ktorej pôsobil ako kňaz jeho otec. Pri tejto príležitosti otec arcibiskup požehnal zreštaurovaný prestol (oltár), bohostánok a ikonostas.

Synodálny proces na Slovensku sa približuje k záveru

Ut, 17/05/2022 - 11:04
Synodálny proces na Slovensku sa vo všetkých diecézach a eparchách približuje k svojmu záveru. Ako povedal pre TK KBS národný koordinátor synodálneho procesu Ivan Ružička, to znamená, že sa končia konzultácie v spoločenstvách.

Rádio LUMEN otvára novú online poradňu pre rodiny

Ut, 17/05/2022 - 10:29
Potrebujete poradiť v problémoch, ktoré so sebou prináša rodinný život? V čom spočíva manželská spiritualita? Na Facebooku poradí vždy v stredu jezuita Ladislav Csontos.

Domka so saleziánmi pozývajú k dobrovoľníctvu pre ukrajinských mladých

Ut, 17/05/2022 - 10:26
Domka – Združenie saleziánskej mládeže v spolupráci s rehoľou saleziánov robí voľnočasové aktivity pre ukrajinské deti a mládež, ktoré sú ubytované v rôznych zariadeniach. Za posledný mesiac chodili tvoriť aktivity dvakrát do týždňa do jedného z nich. Svoj voľný čas venovali saleziánski animátori z bratislavských stredísk.

V Bratislave budú hovoriť o Piovi XII. a Európe v kontexte studenej vojny

Ut, 17/05/2022 - 10:13
Pius XII. a stredovýchodná Európa v kontexte studenej vojny 1945 - 1958 (Pius XII and East Central Europe in the Context of the Cold War, 1945-1958) je názov vedeckého seminára, ktorý bude 19. mája v Zichyho paláci na Ventúrskej 9 v Bratislave. V spolupráci s ÚPN ho organizuje členka Pápežského výboru pre historické vedy Emília Hrabovec.

V Hrabskom si pripomenuli 75. výročie biskupskej vysviacky Vasiľa Hopka

Ut, 17/05/2022 - 09:55
V rodisku blahoslaveného biskupa mučeníka Vasiľa Hopka v Hrabskom bola v nedeľu 15. mája archieparchiálna odpustová slávnosť Prešovskej archieparchie. Tohtoročná slávnosť sa uskutočnila pri príležitosti 75. výročia biskupskej vysviacky blahoslaveného vladyku Hopka.

Pápež František kamiliánom: Buďte poľnou nemocnicou pre ľudí

Ut, 17/05/2022 - 09:42
Účastníci generálnej kapituly kamiliánov - Rádu služobníkov chorých - prišli v pondelok 16. mája do Vatikánu na osobitnú audienciu. Svätý Otec im zdôraznil nepostrádateľnosť ich charizmy pre Cirkev i svet:

Modlitbou pamätali na tragicky zosnulých príslušníkov hasičského zboru

Ut, 17/05/2022 - 08:50
V areáli Krajského riaditeľstva HaZZ v Prešove sa uskutočnil pietny akt, počas ktorého si príslušníci Hasičského a záchranného zboru krátkou modlitbou a položením venca k pamätníku uctili pamiatku tragicky zosnulých príslušníkov Hasičského a záchranného zboru Radoslava Lacka in memoriam a Petra Toďora in memoriam.

*