Tlačová kancelária KBS

Syndikovať obsah
Tlacova kancelaria Konferencie biskupov Slovenska - spravodajsky server
Aktualizácie: pred 8 min 12 s

Biskupi Slovenska slávili omše svätenia olejov bez svojich kňazov

pred 6 hod 57 min
Na Zelený štvrtok, 9. apríla 2020, sa vo viacerých katedrálach uskutočnili tradičné sväté omše Svätenia olejov – Missa chrismatis. Pre epidemiologické opatrenia sa však konali bez účasti kňazov.

Pápež telefonicky zablahoprial k Pesachu izraelskému prezidentovi

pred 7 hod 12 min
Pápež František prijal telefonát od izraelského prezidenta Reuvena Rivlina s blahoprianím pri príležitosti židovského Pesachu. Prezident Rivlin pápežovi poďakoval za „jeho dôležité posolstvo“ a podporu proti antisemitizmu, s prianím naďalej kráčať vpred v tomto čase pandémie, ktorý bol svedkom nárastu činov netolerancie.

Kardinál De Donatis sa uzdravuje, z nemocnice pozdravil veriacich

pred 7 hod 35 min
Od 30. marca je v nemocničnej liečbe s diagnózou Covid-19 vikár Svätého Otca pre mesto Rím kardinál Angelo De Donatis. Z nemocnice Gemelli, kde je hospitalizovaný, rozoslal 66-ročný kardinál v stredu 8. apríla odkaz: „Vďaka Bohu sa uzdravujem a onedlho by som mal byť prepustený“.

Vatikán má osem prípadov koronavírusu, dvaja sú z neho už vyliečení

pred 7 hod 58 min
Celkový počet prípadov infekcie koronavírusom v rámci Vatikánu je osem. Informoval o tom hovorca Svätej stolice Matteo Bruni. Dve zo spomenutých osôb sú už uzdravené, jedna bola prepustená z nemocnice a pokračuje v domácej liečbe, dve sú ešte v hospitalizácii a v terapii a tri osoby, ktoré boli bez vonkajších symptómov.

Konfederácia politických väzňov pripomína výročie pamätnými listami

pred 8 hod 18 min
V stredu 13. apríla 2020 uplynie 70 rokov od Akcie Kláštory - násilného vyvezenia rehoľníkov z kláštorov komunistickým režimom v roku 1950. Tento deň je zároveň aj pamätným dňom SR. Konfederácia politických väzňov Slovenska si ho každoročne pripomína na niektorom z pamätných miest. Tento rok to malo byť v Nitre.

Na Veľkonočný pondelok bude premiéra vlaňajšieho Godzone turné

pred 8 hod 38 min
Godzone tour má vždy jedinečný program plný originálnych vystúpení hudobníkov a tanečníkov z celého Slovenska, svedectiev, povzbudení či dychberúcej projekcie. V zázname si diváci môžu všimnúť viaceré detaily, ktoré naživo mohli uniknúť. Celý, viac ako dvojhodinový program môžu teraz vidieť opäť, alebo úplne prvýkrát.

Kardinál Parolin: V kríze si uvedomujeme, že nie my sme stvoritelia

pred 8 hod 57 min
„Svätý Otec František sa snaží byť nablízku celému svetu všetkými možnými spôsobmi. Pre neho kontakt s ľuďmi bol vždy podstatným, a chce ho udržovať, i keď novým a doposiaľ nevídaným spôsobom. Každodenný prenos svätej omše z Domu sv. Marty je jedným z konkrétnych znakov. Neustála modlitba [...] je ďalším znakom," uviedol.

Prinášame Liturgiu domácej cirkvi na Veľký piatok (10. apríla 2020)

pred 9 hod 21 min
Tlačová kancelária KBS prináša Liturgiu "domácej cirkvi" na Veľký piatok (10. apríla 2020). Pripravil ju bývalý riaditeľ Národného centra pre pastoračnú starostlivosť o rodinu Konferencie biskupov Talianska, kňaz Renzo Bonetti, s ktorým spolupracujú aj Saleziáni don Bosca. Liturgiu preložil don Dominik Vinš, SDB; upravil don Marián Valábek, SDB.

Prešovská charita ponúka možnosť kontaktovať psychologičku i kňaza

pred 9 hod 38 min
Veľkonočné sviatky bez chrámu, bez rodiny a často osamote. Aj také skutočnosti prinášajú nasledujúce dni. Hlavne starší a osamelí ľudia často cítia smútok. Prešovská gréckokatolícka charita sa rozhodla okrem pomoci s nákupom potravín a liekov pomôcť ľuďom aj psychologickou či duchovnou pomocou.

Pandémia prerušila činnosť našich univerzitných pastoračných centier

pred 9 hod 58 min
Súčasná pandémia ochorenia Covid-19 prerušila aj činnosť univerzitných pastoračných centier. Oslovení kňazi z Bratislavy, Trenčína a Ružomberka však nesedia so založenými rukami. Venujú sa modlitbe, píšu, streamujú sväté omše a študentom sú k dispozícii cez internet aj telefón. Neodmietnu ani individuálnu prosbu o spoveď.

Tajomstvo Veľkej noci odkryjú programy v Rádiu LUMEN a v TV LUX

pred 10 hod 33 min
Katolícke médiá prinesú počas veľkej noci liturgické slávenia v priamych prenosoch i ďalšie zaujímavé programy. V Rádiu LUMEN sa môžu poslucháči tešiť na sériu prenosov, ale relácie o otázkach zmyslu utrpenia v živote človeka a vnútornej radosti zo zmŕtvychvstania. TV LUX prinesie počas sviatkov viaceré mimoriadne prenosy.

Biskupi povzbudili svojich kňazov, ktorých nestretnú na Zelený štvrtok

pred 11 hod 3 min
Viacerí biskupi napísali príhovory (či povzbudenia) ku kňazom na Zelený štvrtok. Keďže sa s nimi pre epidemiologické opatrenia nemôžu osobne strenúť pri svätej omši požehnania olejov a obnovenia si kňazských sľubov v katedrálach, chcú sa s nimi podeliť o myšlienky, ktoré by ich mohli povzbudiť. Prinášame plné znenie príhovorov.

Tento deň pripomíname ustanovenie Oltárnej sviatosti a sviatosti kňazstva

pred 11 hod 33 min
Vo Veľkom týždni Rímskokatolícka cirkev slávi tajomstvá spásy, ktoré uskutočnil Kristus v posledných dňoch svojho života. Veľkonočné trojdnie sa začína večernou omšou na pamiatku Pánovej večere. V tento deň zároveň biskupi slúžia sväté omše s kňazmi svojich diecéz, táto svätá omša sa nazýva Missa chrismatis.

Svätý Otec Františiek zriadil novú študijnú komisiu o diakonáte žien

St, 08/04/2020 - 22:39
O zložení komisie, pozostávajúcej z predsedu, tajomníka a desiatich členov z radov kvalifikovaných teológov z rozlličných kontinentov, medzi ktorými je polovica žien, informovalo v stredu 8. apríla Tlačové stredisko Svätej stolice. Svätý Otec rozhodol o ustanovení novej komisie pri stretnutí s prefektom Kongregácie pre náuku viery kardinálom Luisom Ladariom Ferrerom.

Zo strechy Katedrály Najsvätejšej Trojice v Žiline demontovali kríž

St, 08/04/2020 - 19:05
V stredu 8. apríla 2020 bol demontovaný kríž zo strechy Katedrály Najsvätejšej Trojice v Žiline a otvorená aj makovica, ktorá bola umiestnená pod týmto krížom. Stalo sa tak prvýkrát od roku 1942. Oficiálne otváranie obsahu makovice za účasti odborníkov bude v priestoroch Diecézneho centra v Žiline po Veľkej noci.

Bratislavské Hanusove dni budú pre pandémiu po prvýkrát online

St, 08/04/2020 - 18:35
Tento rok nás pandémia koronavírusu drží v našich domovovoch, a preto sa organizátori rozhodli podujatie odložiť na jeseň. To však neznamená, že apríl zostane prázdny a na konci mesiaca Spoločenstvo Ladislava Hanusa prinesie po prvýkrát špeciálne vydanie festivalu prostredníctvom online platforiem.

Prinášame Liturgiu domácej cirkvi na Zelený štvrtok (9. apríla 2020)

St, 08/04/2020 - 17:15
Tlačová kancelária KBS prináša Liturgiu "domácej cirkvi" na Zelený štvrtok (9. apríla 2020). Pripravil ju bývalý riaditeľ Národného centra pre pastoračnú starostlivosť o rodinu Konferencie biskupov Talianska, kňaz Renzo Bonetti, s ktorým spolupracujú aj Saleziáni don Bosca.

Rádio LUMEN prinesie priame prenosy s biskupom Mariánom Chovancom

St, 08/04/2020 - 16:57
Slávenie veľkonočného trojdnia prinesie tento rok katolícke rádio v priamom prenose z Katedrály sv. Františka Xaverského v B. Bystrici. Liturgickým sláveniam bude predsedať banskobystrický diecézny biskup Mons. Marián Chovanec.

Šport a karanténa sa dajú skĺbiť. Posilňovať telo je možné aj doma

St, 08/04/2020 - 16:40
Hoci možnosti pohybu sú v súčasnej situácii obmedzené , šport a karanténa sa dajú skĺbiť. Posilňovať či udržiavať si kondíciu si môžeme aj v domácich podmienkach, stačí hľadať nové spôsoby. Pravidelný pohyb je kľúčom ku zdraviu a psychickej pohode. Význam má aj zdravý jedálniček a pohyb.

Trnavská arcidiecézna charita sa snaží pomáhať ľuďom bez domova

St, 08/04/2020 - 16:13
Karanténne nariadenia by niektorí z nás radi dodržiavali, ale nemajú ako. Reč je o ľuďoch bez domova. Pracovníci Trnavskej arcidiecéznej charity sa im práve v tomto čase sa snažia pomáhať ešte intenzívnejšie ako zvyčajne. V nízkoprahovom centre sa môžu osprchovať a majú k dispozícii aj práčovňu.

*